“Je i pandalshëm dhe i paprekshëm”! E reja mban fjalim në mbështetje të Ramës, protestuesit e përzënë (Video)

14/03/2022 19:07

Një vajzë që mori mikrofonin për të folur në protestën e sotme që po mbahet para kryeministrisë kundër rritjes së çmimeve, është përzënë nga protestuesit e tjerë pasi nisi të mbështeste kryeministrin Edi Rama.

Fjalimi i saj ishte një elozhe për Ramën. Je i pandalshëm dhe i paprekshëm, iu drejtua ajo kryeministrit, por nuk mundi të flasë më gjatë pasi protestuesit e zbritën poshtë dhe e përzunë nga protesta.

Unë këtu kam ardhur që t’i bëj një kërkesë kryeministri tonë, pasi e di që ai i dëgjon të gjitha. Në nuk të kërkojmë të ikësh, ne të falenderojmë për ngritjen e Shqipërisë në të gjithë këto vite, që jam e sigurt që shumë të tjerë nuk do e kishin bërë dot. Është diçka që e ka bërë vërtet. Askush nuk do ta kishte bërë më mirë. Je i pandalshëm dhe i paprekshëm, ashtu siç jam dhe unë dhe jemi shumë të tjerë. Situatën mund ta shikosh me syrin e një artisti që je”.

Protestuesit e tjerë e akuzuan se është e infiltruar e partisë, po ajo tha se “nuk është fare politikë, nuk jaa me asnjë parti”.

Dhjetëra qytetarë janë vendosur para Kryeministrisë në ditën e gjashtë të protestës kundër rritjes së çmimit të ushqimeve dhe hidrokarbureve. Paketa e Rezistencës Sociale e miratuar nga qeveria nuk është masa e duhur sipas protestuesve, pasi është anashkaluar pjesa tjetër e popullsisë.

Çdo ditë jave ata do të takohen në orën 17:00 përballë Kryeministrisë, ndërsa e shtuna do të jetë marshim kombëtar.

Kjo revoltë e qytetarëve erdhi pas rritjes së menjëhershme të çmimit të produkteve ushqimore dhe hidrokarbureve si efekt i luftës në Ukrainë.

Dy ditë më parë, Bordi Kombëtar i Menaxhimit të Hidrokarbureve vendosi që çmimi i naftës të  shkonte 217 lekë për litër.

Top Channel