EMRAT/ Arrestohen 9 persona në Tiranë, tre prej tyre të shpallur në kërkim

10/03/2022 16:28

Nëntë persona janë arrestuar nga policia në Tiranë, pasi akuzohen për vepra të ndryshme penale, ndërsa tre prej tyre ishin të shpallur në kërkim.

Në pranga ka rënë 52-vjeçari Tanush Prenga pasi Gjykata e Posaçme e Shkallës së Parë për Korrupsionin dhe Krimin e Organizuar e ka dënuar me 5 vjet e 4 muaj burg për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”, e kryer në bashkëpunim.

Edhe Idajet Nuredini, 58-vjeç u arrestua pasi Gjykata e Rrethit Gjygjësor Tiranë e ka dënuar me 1 vit  burg, për veprën penale “Dhuna në familje”.

Në flagrancë u arrestua G. B., 18 vjeç, pasi gjatë kontrollit fizik nga shërbimet e Policisë, iu gjet dhe sekuestrua në cilësinë e provës materiale, një sasi lënde e dyshuar narkotike e llojit cannabis sativa.

Policia ndaloi edhe shtetasin I. D., i shpallur në kërkim për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve”.

Për dhunë fizike dhe psikologjike ndaj prindërve u arrestua në flagrancë A. H., 22 vjeç.

Specialistët për Hetimin e Krimeve në Komisariatin e Policisë Nr. 6 bënë arrestimin në flagrancë të shtetasit A. M., 43 vjeç, për veprat penale “Veprime në kundërshtim me vendimin e Gjykatës” dhe “Dhuna në familje”, pasi në kundërshtim me vendimin Gjykatës, në prezencë të fëmijëve të mitur, ka ushtruar dhunë fizike dhe psikologjike ndaj bashkëshortes, e cila është e pajisur me urdhër mbrojtje.

Për drejtim mjeti në mënyrë të parregullt u arrestuan: – H. M., 56 vjeç, pasi u kap duke drejtuar në gjendje të dehur, motomjetin e tij; G. L., 47 vjeç, dhe G. Ll., 39 vjeç, pasi u kapën duke drejtuar mjetet e tyre përkatëse, në gjendje të dehur.

Top Channel