“Sanksionet e BE-së do ‘gjunjëzojnë’ ekonominë e Rusisë”/ Von Der Leyen premton ‘hakmarrje’ ndaj Putin

24/02/2022 14:33

Bashkimi Evropian do ta “bëjë sa më të vështirë të jetë e mundur” për Kremlinin që të ndjekë “veprimet e tij agresive” në Ukrainë, paralajmëroi shefja e Komisionit Evropian Ursula von der Leyen.

Duke folur në një konferencë të përbashkët për shtyp me shefin e NATO-s, Jens Stoltenberg dhe shefin e Këshillit Evropian, Charles Michel në Bruksel, von der Leyen tha se BE-ja “do ta mbajë Rusinë përgjegjëse për këtë shkelje të egër të sovranitetit dhe integritetit territorial të Ukrainës”.

Shefja e BE-së tha se ajo kishte një telefonatë me presidentin ukrainas Volodymyr Zelensky gjatë së cilës ai i kërkoi asaj “çfarëdo që palët e ndryshme të interesit mund të bëjnë për ndihmë”.

BE-ja është vendosur të zbulojë një paketë të mëtejshme sanksionesh “masive” më vonë të enjten, tha ajo.

Paketa do të përfshijë “sanksione financiare që kufizojnë ashpër aksesin e Rusisë në tregjet e kapitalit” dhe “shtypin rritjen ekonomike të Rusisë”, shpjegoi ajo.

Shtylla e dytë e kësaj pakete do të kufizojë aksesin e Rusisë në “teknologjinë thelbësore”, vazhdoi von der Leyen, në një përpjekje për të “prerë industrinë ruse nga teknologjitë që nevojiten dëshpërimisht sot për të ndërtuar një të ardhme”.

“Masat tona do të dobësojnë pozicionin teknologjik të Rusisë në fushat kryesore, në fakt, nga të cilat elita fiton pjesën më të madhe të parave të saj. Dhe kjo varion nga komponentët e teknologjisë së lartë deri te softueri më i avancuar. Kjo gjithashtu do të degradojë seriozisht ekonominë ruse në të gjitha fushat në të ardhmen. ,” ajo tha.

Shefi i NATO-s: Ne do të bëjmë gjithçka që duhet për të mbrojtur aleatët

Më herët, sekretari i përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha se aleatët nga Amerika e Veriut dhe Evropa kanë vendosur tashmë mijëra trupa të tjera në pjesën lindore të aleancës dhe kishin vendosur më shumë në gatishmëri.

“Ne kemi mbi 100 avionë në gatishmëri të lartë që mbrojnë hapësirën tonë ajrore dhe më shumë se 120 anije aleate në det nga veriu i lartë deri në Mesdhe. Ne do të vazhdojmë të bëjmë gjithçka që është e nevojshme për të mbrojtur aleancën nga agresioni”, tha ai.

Ai ka thirrur nesër një samit virtual të liderëve të NATO-s për të trajtuar rrugën përpara.

“Rusia tani po përballet me kosto të rënda dhe pasoja të imponuara nga i gjithë komuniteti kombëtar,” tha ai.

Ai përfundoi duke thënë se liria do të mbizotërojë gjithmonë mbi shtypjen.

Presidenti francez: Sulmi rus ndaj Ukrainës është “sulmi më serioz ndaj paqes” në dekada

Presidenti francez Emmanuel Macron tha se agresioni rus kundër Ukrainës përbën “sulmin më serioz ndaj paqes, ndaj stabilitetit në Evropë për dekada të tëra”, në një fjalim kombëtar të enjten.

“Duke zgjedhur luftën, presidenti Putin nuk sulmoi vetëm Ukrainën,” tha ai. “Ai ka vendosur të kryejë sulmin më serioz ndaj paqes, ndaj stabilitetit në Evropë për dekada”.

“Këto ngjarje janë një pikë kthese në historinë e Evropës dhe të vendit tonë. Ato do të kenë pasoja të qëndrueshme dhe të gjera në jetën tonë, në gjeopolitikën e kontinentit tonë.”

“Sanksionet e vendosura ndaj Rusisë do të jenë në përpjesëtim me agresionin për të cilin ajo është fajtore”, tha Macron,.

Ai tha se sanksionet evropiane do të synojnë sektorin ushtarak, ekonominë dhe energjinë e Rusisë.

Top Channel