Pamjet shokuese nga Kharkivi i Ukrainës/ Të mbuluar nga gjaku, Ukrainasit qajnë pranë të dashurve të vrarë: Putin gënjeu kur tha se do mbronte civilët

24/02/2022 14:43

Imazhet tronditëse vijnë nga Ukraina, duke treguar civilë të gjakosur që ecin nëpër rrugë, pavarësisht se presidenti rus Vladimir Putin pretendoi se ai shpalli luftë për të “mbrojtur civilët” pasi urdhëroi një pushtim të plotë këtë mëngjes.

Rusia nisi sot sulme të njëkohshme që vijnë nga jugu, lindja dhe veriu, nga toka dhe nga ajri, duke vrarë të paktën 40 civilë në mesditë, duke përfshirë një djalë të ri, thanë autoritetet ukrainase.

Civilë të tjerë u plagosën gjithashtu dhe disa të tjerë besohet të kenë vdekur në 203 sulme të nisura deri më tani nga forcat ruse, tha policia ukrainase.

Ministria ruse e Mbrojtjes tha se nuk kishte në shënjestër qytete, por përdorte armë precize dhe pretendoi se “nuk ka asnjë kërcënim për popullsinë civile”.

Megjithatë, Luhansk, Sumy, Kharkiv dhe Chernihiv në lindje të Ukrainës raportohet se të gjitha janë nën sulm, me shpërthime të raportuara edhe në perëndim – në Zhytomyr dhe Lviv, afër kufirit me Poloninë.

Aeroporti kryesor ndërkombëtar i Kievit u godit në bombardimin e parë të qytetit që nga Lufta e Dytë Botërore dhe sirenat e sulmit ajror u dëgjuan mbi kryeqytet në agim.

FOTO GALERI
1/14

Top Channel