Njerëzit të tmerruar nga bombardimet, mbushin metrotë e Kievit (Foto)

24/02/2022 16:38

Presidenti rus Vladimir Putin urdhëroi të enjten në mëngjes nisjen e pushtimit të Ukrainës, duke lëshuar një batare granatash e raketash vetëm disa minuta më vonë. Sirenat e emergjencës gjëmuan në kryeqytetin ukrainas, Kiev.

Njerëzit të tmerruar kanë nxitur të largohen prej andej, një numër i madh makinash janë parë nëpër rrugë, teksa paniku i ka përfshirë banorët e Kievit.

Ata që u larguan iu drejtuan me nxitim bodrumeve, ndërsa stacionet e metrosë së Kievit gjithashtu raportohet se po kthehen në bunkerë të improvizuar.

Dëshmitarët okularë i kanë thënë CNN se stacionet e metrove janë mbushur me njerëz që kanë marrë sasi të mëdha ushqimi me vete.

“Stacionet janë plotë”, tha një qytetar i Kievit.

Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyi, njoftoi me herët se Rusia kishte kryer sulme me raketa në infrastrukturën e Ukrainës dhe mbi rojet kufitare.

Përmes një postimi në Twitter, ai tha se ka biseduar me aleatët perëndimorë dhe se u ka bërë thirrje atyre që ta ndihmojnë vendin me mbrojtje dhe financa.

Disa qytete ukrainase sakaq janë gjendje edhe nën një sulm kibernetik; një sërë Website-sh kanë rënë ndërsa ka edhe vështirësi komunikimi.

FOTO GALERI
1/11

Top Channel