Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky thirri rezervistët në ushtri por hodhi poshtë idenë e shpalljes së mobilizimit të përgjithshëm.

Lëvizja e kreut të shtetit ukrainas pason vendimin e Putinit për të dërguar trupa në lindje të Ukrainës, pasi njohu si shtete të pavarura rajonet lindore ukrainase të Donjeskut dhe Luhanskut, që kontrollohen nga separatistët e mbështetur nga Moska.

Zelensky tha se ai ende po ndiqte rrugët diplomatike për ta zgjidhur krizën dhe mirëpriti vullnetin e shprehur nga Turqia që të marrë pjesë në takime multilaterale, megjithatë theksoi sërish se vendi i tij nuk do t’i dorëzojë asnjë copë territori Rusisë.

Por si paraqitet gjendja e dy ushtrive? Sipas një raporti të “Global Firepower”

, Ukraina ka 250,000 forca rezerviste, aq sa ka edhe Rusia. Ndërkohë, forca aktive Kievi ka 200 mijë ndërsa Moska mbi 4 herë më shumë, 850 mijë. Rusia është shumë më superiore për nga fuqia ushtarake në çdo gjë tjetër, duke nisur nga avionët luftarakë, ata transportues, helikopterët, tanket, autoblindat e deri tek flota detare. Moska ka avantazh të padiskutueshëm edhe për armët me rreze të gjatë veprimi, e zotëron të paktën 500 lëshues të raketave balistike.

Këto javët e fundit, vendet e NATO-s e kanë furnizuar Ukrainën me ndihma shtesë siç ishin 2.000 armët anti-tank të ofruara nga Anglia. Por pavarësisht kësaj, dhe pajisjeve të tjera ushtarake të dërguara atje, zor se mund të ndryshojë rezultati i një sulmi të përgjithshëm rus mbi vendin fqinj nëse ai ndodh vërtet.

 

Top Channel