Moska urdhëron hyrjen e trupave në lindje të Ukrainës, Zelensky: Nuk dorëzohemi!

22/02/2022 13:05

Vladimir Putin ka urdhëruar hyrjen e trupave ruse në territoret e Ukrainës Lindore të kontrolluara nga separatistët pro-Moskës duke e përshkruar këtë si një mision “paqeruajtës”.

Urdhri erdhi vetëm pak orë pasi vetëm disa orë pasi presidenti rus firmosi dekretet për njohjen e pavarësisë së rajoneve të mbështetura nga Moska. Është e paqartë nëse këto lëvizje të forcave të Moskës shënojnë fillimin e një pushtimi të Ukrainës, për të cilin udhëheqësit perëndimorë kanë paralajmëruar për javë të tëra.

Por shumë zyrtarë amerikanë dhe perëndimorë paralajmëruan se ky mund të jetë hapi i parë i një operacioni më të madh ushtarak dhe një sulmi gjithëpërfshirës të Rusisë ndaj vendit fqinj. Ambasadorja e SHBA në OKB Linda Thomas-Greenfield, e cituar nga CNN, tha në një takim urgjent të Këshillit të Sigurimit të OKB-së të hënën në mbrëmje se njohja e rajoneve pro-Moskës nga Putin ishte një “përpjekje për të krijuar një pretekst për një pushtim të mëtejshëm”.

Pretendimi se forcat ruse po hyjnë atje si “paqeruajtëse” është “marrëzi”. Ne e dimë shumë mirë se çfarë janë ata në të vërtetë,” tha Thomas-Greenfield. Presidenti Zelensky deklaroi se nuk e pranojnë lëshimin e dy territoreve, ndërsa tha se pret ndihmë të efektshme nga perëndimi.

Zelensky: Kufijtë ndërkombëtarë të Ukrainës mbeten në fuqi pavarësisht deklarave ruse. Ne nuk do t’i dhurojmë asgjë, askujt. Pres ndihmën e perëndimit; tani do të tregohet se kush është “një mik i vërtetë dhe partner”, dhe kush do të vazhdojë do ta frikësojë Rusinë vetëm me fjalë.
44 vjeçari theksoi, se Ukraina do t’i qëndrojë besnike rrugës diplomatike, ndërsa ka thirrrur një samit urgjent të formatit të Normandisë, edhe pse thotë se vendi i tij nuk i druhet pushtimit dhe se rusët do të hasin në rezistencë të fortë.

Top Channel