Mbi 500 mijë shtëpi pa energji elektrike në Poloni, shkak stuhia “Eunice”

20/02/2022 16:09

524 mijë shtëpi kanë mbetur pa energji elektrike ndërsa 2.600 ndërtesa janë dëmtuar në Poloni për shkak të stuhisë “Eunice.

Në qendrën e thirrjeve emergjente në vend ka pasur denoncime të shumta dhe strukturat e zjarrfikëses kanë ndërhyrë në  23.500 raste.

67 udhëtime ndërqytetase janë anuluar për shkak të stuhisë.

Kryeministri polak, Mateusz Morawiecki, për shkak të stuhisë “Eunice” e cila ka vendosur nën ndikimin e saj shumë vende të Evropës ka paralajmëruar që të gjithë të qëndrojnë në shtëpi.

Stuhia më 17 shkurt shkaktoi vdekjen e tre personave dhe plagosjen e katër  të tjerëve në Poloni.

Top Channel