Presidenti Putin vëzhgon stërvitjet me raketa balistike dhe me telekomandim

19/02/2022 14:44

Presidenti rus Vladimir Putin këtë të shtunë po vëzhgon stërvitjet bërthamore në Kremlin.

Bashkë me homologun e tij bjellorus Alexander Lukashenko, Putini nisi stërvitjet e planifikuara me raketa balistike pak para orës 5:30 të mëngjesit.

Zyra e shtypit të Putinit njofton se “Forcat Hapësinore të Rusisë lëshuan me sukses raketat hipersonike Kinzhal.

Anijet dhe nëndetëset e Flotës Veriore dhe të Detit të Zi lëshuan raketa lundrimi Kalibr dhe raketa hipersonike Zirkon në objektivat detare dhe tokësore..

Rusia lëshoi ​​një raketë balistike ndërkontinentale Yars nga kozmodromi Plesetsk në Rusinë veriore drejt vendit të testimit Kura në gadishullin Kamchatka në lindjen e largët të Rusisë.

Bombarduesit strategjikë Tu-95m lëshuan raketa lundrimi të lëshuara nga ajri për të goditur objektivat në poligonet Pemboi dhe Kura.

Nëndetësja bërthamore strategjike Karelia e Flotës Veriore të Rusisë lëshoi ​​një raketë balistike Sineva në zonën Kura nga ujërat e Detit Barents verior”.

SHBA-ja dhe NATO kanë shprehur shqetësimin për forcat e shtuara ushtarake në lindje të Ukrainës, ndërsa Putini vazhdon të këmbëngulë se gjithçka është stërvitje në natyrë dhe nuk ak në plan ë pushtojë fqinjin e tij.

Top Channel