Situata në 24 orët e fundit, si vijon: Janë kryer 2,651 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID19, 303 qytetarë, në këto bashki:

118 në Tiranë, 29 në Berat, 18 në Lushnje, 12 në Vlorë, 11 në Durrës, 8 në Prrenjas, 7 në Fier, Sarandë, Kuçovë, 6 në Mallakastër, Delvinë, Gramsh, 5 në Shkodër, 4 në Kukës, Kurbin, Memaliaj, Peqin, Gjirokastër, Dropull, 3 në Tropojë, Vorë, Kavajë, Patos, Skrapar, Elbasan, 2 në Mirditë, Krujë, Kamëz, Rroskovec, Divjakë, Maliq,1 në Has, Lezhë, Shijak, Dibër, Himarë, Korça, Dimal, Poliçan, Belsh, Përmet.

Janë 5,406 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.
Aktualisht në spitalet COVID po marrin trajtim 89 pacientë, nga të cilët 15 janë në gjendje më të rënduar. Në 24 orët e fundit me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor ka një humbje jete me SARS-COV2 pozitiv, një qytetar nga Kurbini 66 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale u shpreh ngushëllimet familjarëve.
Janë shëruar 1,066 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 261,065 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (18 Shkurt 2022)

Raste të reja ditore          303
Të shëruar në 24 orë       1,066
Të shtruar në spitale       89
Humbje jete në 24 orë    1
Testime ditore                 2,651

Testime totale                1,724,866
Raste pozitive                 269,904
Raste të shëruara           261,065
Raste Aktive                    5,406
Humbje jete                     3,433

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë             1,845
Fier                  824
Vlorë               499
Elbasan           498
Berat                393
Shkodër           243
Lezhë               321
Gjirokastër      278
Durrës              168
Korçë               148
Kukës               164
Dibër                25

Top Channel