Pavarësisht mobilizimit ushtarak në kufirin me Ukrainën, presidenti rus Vladimir Putin tha se Rusia nuk dëshiron luftë.

I pyetur në një konferencë të përbashkët shtypi në Moskë të martën me kancelarin gjerman Olaf Scholz nëse ai do të përjashtonte një luftë në Evropë, Putin tha: “A e duam ne apo jo? Sigurisht që jo”.

Putin shtoi: “Kjo është pikërisht arsyeja pse ne parashtruam propozime për një proces negociues që duhet të rezultojë në një marrëveshje që garanton siguri të barabartë për të gjithë, përfshirë vendin tonë”.

Rusia njoftoi të martën se disa nga trupat e saj do të kthehen në bazë pas përfundimit të stërvitjeve të fundit, por theksoi se stërvitjet e mëdha ushtarake do të vazhdojnë.

Ministria ruse e mbrojtjes tha se trupat nga distriktet e saj ushtarake jugore dhe perëndimore – pjesë të të cilave janë ngjitur me Ukrainën – kishin filluar të kthehen në stacionet e tyre të, megjithëse njoftimi nuk thoshte saktësisht se ku ishin vendosur ato trupa, ku kishin qenë. duke ushtruar, ose sa prej tyre po tërhiqeshin.

Njoftimi u prit me skepticizëm nga ministri i Jashtëm ukrainas, i cili tha se do ta besonte kur ta shihte.

Rusia ka grumbulluar më shumë se 130,000 trupa pranë kufirit të Ukrainës në javët e fundit, sipas vlerësimeve të SHBA, duke rritur frikën nga zyrtarët e inteligjencës perëndimore dhe ukrainase se një pushtim mund të jetë i afërt.

Top Channel