Biden: SHBA-ja nuk i ka verifikuar raportet se Rusia ka tërhequr trupat. Pushtimi mbetet i mundshëm

15/02/2022 22:27

Presidenti Biden u tha gazetarëve në Shtëpinë e Bardhë të martën se Shtetet e Bashkuara “ende nuk kanë verifikuar” se Rusia ka filluar tërheqjen e disa trupave pas përfundimit të stërvitjeve të fundit pranë Ukrainës, duke paralajmëruar se “pushtimi mbetet dukshëm i mundshëm”.

“Ministri rus i Mbrojtjes raportoi sot se disa njësi ushtarake po largohen nga pozicionet e tyre pranë Ukrainës. Kjo do të ishte mirë, por ne ende nuk e kemi verifikuar këtë”, tha Biden.

“Ne nuk kemi verifikuar ende se njësitë ushtarake ruse po kthehen në bazat e tyre vendase – në të vërtetë, analistët tanë tregojnë se ato mbeten shumë në një pozicion kërcënues dhe fakti mbetet pikërisht tani Rusia ka më shumë se 150,000 trupa që qarkullojnë Ukrainën dhe Bjellorusinë, dhe përgjatë kufirit të Ukrainës dhe pushtimi mbetet dukshëm i mundur.”

Ministria ruse e mbrojtjes tha se trupat nga distriktet e saj ushtarake jugore dhe perëndimore – pjesë të të cilave janë ngjitur me Ukrainën – kishin filluar të kthehen në stacionet e tyre .

Top Channel