Zelenksy: Gazsjellësi Nord Stream 2, një armë gjeopolitike

14/02/2022 18:04

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky e përshkruan projektin e gazsjellësit Nord Stream 2 si një “armë gjeopolitike”.

Gazsjellësi shumë miliardë dollarësh – i cili do të furnizojë me gaz natyror rus në Gjermani kur të fillojë të funksionojë – po shihet gjithnjë e më shumë si një mjet kryesor pazaresh në përpjekjet perëndimore për të parandaluar një pushtim të mundshëm rus.

Duke folur pas takimit me kancelarin gjerman Olaf Scholz të hënën, Zelensky thotë se ka dallime midis Gjermanisë dhe Ukrainës për këtë çështje dhe bën thirrje për një dialog strategjik për të zhvilluar garancitë e energjisë.

“Ne kemi disa dallime në pikëpamje,” thotë ai. “Theksova se sot ne e shohim Nord Stream 2 ekskluzivisht përmes prizmit të kërcënimeve të energjisë dhe sigurisë ndaj nesh dhe rajonit.

“Ne e kuptojmë qartë se është një armë gjeopolitike. Kjo është arsyeja pse Ukraina ka nevojë për garanci për sigurinë e energjisë.”

Scholz këmbëngul se askush nuk duhet të dyshojë në gatishmërinë e Gjermanisë për të ndëshkuar Rusinë nëse ajo pushton Ukrainën.

Ai shton se në rast të një sulmi, masat do të ishin “shumë të gjera” dhe do të kishin “një ndikim të rëndësishëm në mundësitë e zhvillimit ekonomik të Rusisë”.

Top Channel