“Paniku, armiku më i madh”/ Presidenti i Ukrainës: Kush di më shumë për sulmin rus të na tregojë

12/02/2022 19:56

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky tha të shtunën se paralajmërimet për një sulm të afërt rus në vendin e tij po ngjallnin panik. Ai kërkon që të tregohen prova të forta të një plani për pushtimin e vendit të tij.

“Unë mendoj se ka shumë informacion për një luftë në shkallë të gjerë nga ana e Rusisë. Madje flitet për data. Ne i kuptojmë të gjitha rreziqet. Ne e kuptojmë se rreziqet janë atje. Nëse ju ose dikush ka ndonjë informacion shtesë në lidhje me një shans 100 për qind të një pushtimi, na jepni atë”, tha presidenti.

Komentet e Zelensky erdhën një ditë pasi Këshilltari i Sigurisë Kombëtare i SHBA-së, Jake Sullivan paralajmëroi se një sulm rus ndaj fqinjit të tij perëndimor mund të “fillojë në çdo kohë”. Udhëheqësit ukrainas janë përpjekur të hedhin poshtë perspektivat e një lufte gjithëpërfshirëse për shkak të efektit të dëmshëm që po kishte në ekonominë e rrëmbyer të vendit dhe moralin publik.

 “Më duhet të flas me njerëzit tanë si president dhe u them të vërtetën njerëzve dhe e vërteta është se ne kemi informacione të ndryshme. Tani për tani, armiku më i madh i popullit është paniku. Dhe të gjitha këto informacione po shkaktojnë vetëm panik dhe nuk janë duke na ndihmuar”, theksoi ai.

Shumë vende perëndimore kërkuan që shtetasit e tyre të largohen me urgjencë nga Ukraina të bindur se do ketë një sulm pushtimi nga Rusia. Në Lindje të Ukrainës janë pozicionuar mbi 130 mijë ushtarë, në anën tjetër ne kufirin me Bjellorusinë po zhvillohet një stërvitje e madhe ushtarake ruse, ndërsa në detin e zi flota luftarake ruse është edhe ajo në stërvitje.

Top Channel