Gjykata e Moskës aktakuzë të re kundër Navalny

03/02/2022 17:05

Gjykata e Moskës në Lefortovo ka ngritur një aktakuzë të re ndaj liderit të opozitës ruse, Alexei Navalny.

“Gjykata ka marrë një çështje penale kundër Navalnyt, i cili akuzohet për katër akuza për mashtrim dhe një akuzë për shpërfillje të gjykatës”, tha një zëdhënës i gjykatës për Tass.

Procedura penale kundër Navalnyt filloi më shumë se një vit më parë.

Sipas hetuesve, ai vodhi rreth 350 milionë rubla (rreth 4.5 milionë dollarë) të akorduara si donacion për Fondacionin Kundër Korrupsionit, i cili ka statusin e një agjenti të huaj në shteti rus dhe konsiderohet një organizatë ekstremiste.

Navalny akuzohet gjithashtu për mosrespektim të gjyqtares Vera Akimova, e cila shqyrtoi rastin e shpifjes kundër veteranëve të Luftës së Dytë Botërore.

Ai u ndalua pasi u kthye nga Gjermania, ku kaloi pesë muaj duke u shëruar nga helmimi me një agjent nervor për të cilin fajësohej Kremlini, ndërsa autoritetet ruse mohuan çdo përfshirje në këtë rast.

Navalny u dënua me dy vjet e gjysmë burg për shkelje të dënimit me kusht që ai u dënua për mashtrim të dyshuar në vitin 2014.

Top Channel