Turqia tërheq trupat e 12 emigrantëve të ngrirë në kufi me Greqinë

02/02/2022 12:49

Ministri i Brendshëm i Turqisë tha të mërkurën (2 shkurt) se autoritetet kanë gjetur 12 trupa, që besohet se janë të emigrantëve që u ngrinë për vdekje pranë kufirit të Turqisë me Greqinë.

Ministri i Brendshëm, Suleyman Soylu, tha në Twitter se 12 persona ishin në mesin e 22 emigrantëve që u kthyen në Turqi nga rojet kufitare greke.

Ai tha se ata u gjetën pranë pikës kufitare Ipsala midis Turqisë dhe Greqisë “pa këpucë dhe të zhveshur”.

Ministri nuk dha detaje të mëtejshme, por akuzoi njësitë kufitare greke për sjellje “mizore” dhe Bashkimin Evropian për sjellje të butë ndaj Greqisë.

Turqia shpesh akuzon Greqinë fqinje se po i kthen ilegalisht migrantët që duan të hyjnë në Evropë.

Greqia e mohon akuzën.

Turqia është një pikë kalimi kryesore për migrantët nga Lindja e Mesme, Azia dhe Afrika që kërkojnë një jetë më të mirë në vendet e Bashkimit Evropian.

Shumica përpiqen të kalojnë në Greqi ose duke kaluar kufirin tokësor verilindor ose duke u ngjeshur në anije kontrabandë të drejtuara për në ishujt lindorë të Detit Egje.

Top Channel