Stuhia mbyll aeroportin e Stambollit/ Ndalohen fluturimet, nuk zbresin dot as pasagjerët nga avioni

25/01/2022 01:21

Një nga aeroportet me fluksin më të madh të fluturimeve në Evropë ai i Stambollit ka pezulluar fluturimet prej një stuhie të rëndë dëbore që ka mbuluar qytetin më të madh të Turqisë, si dhe Evropën juglindore.

Edhe në Athinë u mbyllën shkollat zyra dhe institucione, teksa stuhia e rrallë e dëborës ka mbuluar rajonin lindor të Mesdheut. Mbyllja e aeroportit të Stambollit, ku një nga terminalet u shemb prej peshës së dëborës, ka ndaluar fluturimet nga Lindja e Mesme dhe Afrika drejt Evropës e Azisë.

Zyrtarët thanë për rrjetin AFP se kjo është mbyllja e parë në aeroportin e ri modern që zëvendësoi më të vjetrin “Ataturk Airport” në 2019.

Ndërkohë dëbora e parë krijoi një atmosferë festive nw sheshet e xhamitë e Stambollit, ku fëmijët përfituan më shumë ndërsa turistët bënin foto. Ndalesat e fluturimeve kanë krijuar probleme për 16 milionë banorët e qytetit më të madh të vendit, ndërsa makinat përplaseshin me njëra-tjetrën në rrugë e autostrada.

Qendrat tregtare u mbyllën më herët ndërsa shpërndarjet e ushqimeve janë pezulluar, përveç shitësve ambulantë të “simiteve” që qëndronin në të zbrazura në dëborë.

Top Channel