Ekstremistët serbë rrethuan Abazoviç/ Kreu i Ura dorëzoi në kuvendin e Malit të Zi mocion mosbesimi për rrëzimin e qeverisë

22/01/2022 00:44

Në Malin e Zi u shënua një incidente në dëm të zv-kryeministrit Dritan Abazoviç.

Grupet ekstremiste pro serbe, i kanë bërë prite Dritan Abazoviçit dhe e kanë bllokuar atë për disa çaste, siç duket dhe në këto pamje.

Dhjetëra prej ekstremistëve rrethuan kryetarin e URA duke e quajtur atë tradhtar dhe kërkuan largimin e tij. Ekstremistët bërtisin “shiptare” që për serbët është fyerje ndaj shqiptarëve.

Ekstremistët janë kundër nismës së Abazoviç dhe disa deputetëve të tjerë për krijimin e qeverisë së pakicave.

Pak ditë më parë Dritan Abazoviç dorëzoi në kuvendin e Malit të Zi një mocion mosbesimi për rrëzimin e qeverisë, menjëherë reagoi kryeministri Malit të Zi Zdravko Krivokapiç i cili njoftoi shkarkimin nga detyra të Dritan Abazoviç.

Top Channel