Kërkesë e pazakontë/ Qyteti u kërkon njerëzve të heqin apendicitin përpara se të lëvizin

18/01/2022 02:42

Njerëzit shpesh ndihen sikur po lënë një pjesë të vetes kur zhvendosen në një vend të ri për të jetuar, por një qytet në Antarktidë thuhet se kërkon që banorët e mundshëm të heqin fjalë për fjalë apendicitin e tyre përpara se të lëvizin atje.

Është një nga parakushtet që të gjithë, përfshirë fëmijët, të jetojnë në Villas Las Estrellas, një nga dy vendbanimet civile në kontinentin e ngrirë, raportoi BBC.

E vendosur në bazën kiliane Frei në ishullin King George, Villa Las Estrellas ka një maksimum prej 100 banorësh, kryesisht studiues dhe personel ushtarak. Megjithatë, ata me kontrata afatgjata shpesh sjellin familje të tëra në një vendbanim spartan që përbëhet nga një zyrë postare, një shkollë e vogël, një bankë dhe objekte të tjera elementare.

Apendiciti parandalues ​​mund të tingëllojë si një ritual sadist i fillimit, por ai kryhet me arsye të mirë, siç njoftoi Mirror. Spitali më i afërt është mbi 1000 kilometra nga pjesa më veriore e ishullit, gjë që mund të jetë një problem për këdo që vuan nga apendiciti, një sëmundje që kërkon kirurgji urgjente për të parandaluar që ajo të bëhet kërcënuese për jetën.

Opsionet e kufizuara të kujdesit shëndetësor janë gjithashtu arsyeja pse familjet nuk janë veçanërisht të motivuara për të mbetur shtatzënë gjatë qëndrimit të tyre. Sigurisht, këto nuk janë të vetmet masa paraprake që njerëzit marrin kur jetojnë në Villas Las Estrellas. Duke qenë se temperaturat mund të zbresin nën minus 73 gradë Celsius, qytetarët duhet të qëndrojnë brenda ose rrezikojnë ngrirjen.

“Ne nuk kemi qenë në gjendje të largohemi nga shtëpia jonë për javë të tëra këtë javë,” tha Sergio Cubillos, kapiteni kilian i bazës ajrore lokale. Kjo është arsyeja pse shumica e njerëzve qëndrojnë në koloni vetëm në verë, kur merkuri arrin 2 gradë Celsius, transmeton Index.hr.

Ai vendosi gjithashtu që qentë u ndaluan për të parandaluar transmetimin e sëmundjes në kafshët e egra lokale. Pavarësisht rregullave strikte për banorët, Villas Las Estrellas krenohet me shumë atraksione turistike, veçanërisht pinguinët e saj, të cilët janë shumë miqësorë për shkak të statusit të tyre të mbrojtur.

Top Channel