Kurti dhe Lajçak flasin për mundësitë dhe modalitetet e takimit të ardhshëm në Bruksel

26/11/2021 01:40

Kryeministri i Republikës së Kosovës, Albin Kurti, ka pritur në takim përfaqësuesin special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi dhe çështje të tjera rajonale të Ballkanit Perëndimor, Miroslav Lajçak.

Sipas një komunikate të Qeverisë së Kosovës, kryeministri Kurti dhe Lajçak diskutuan për dialogun dhe bisedimet e deritanishme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë.

“Folën po ashtu për kohën, mundësitë dhe modalitetet e takimit të ardhshëm në Bruksel. U zotuan për komunikim dhe kontakte të rregullta, si dhe koordinim të vazhdueshëm. Paqja e qëndrueshme, stabiliteti afatgjatë dhe siguria rajonale e kanë shumë të rëndësishme raportin dhe marrëveshjen e ardhshme ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Kryeministri Kurti rikonfirmoi gatishmërinë e Republikës së Kosovës për të përparuar drejt integrimit evropian”, thuhet në komunikatë.

Ndërsa, Lajçak shprehu mbështetjen e tij për agjendën evropiane të Kosovës.

Top Channel