7 qytetarë kanë humbur betejën me koronavirusin gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë.

Viktimat janë një 47-vjeçare nga Burreli, dy qytetarë nga Fieri 58 dhe 60 vjeç, një 61-vjeçar nga Gjirokastra, një 63-vjeçar nga Vlora, dy qytetarë nga Tirana 71 dhe 79 vjeç.

647 persona janë konfirmuar pozitivë me Covid 19, nga 4.139 testime të kryera.

Numrin më të lartë të infektimeve vazhdon ta ketë Tirana, pasuar nga Durrësi, Shkodra dhe qytetet  e tjera:

256 qytetarë në Tiranë, 37 në Durrës, 31 në Shkodër, Kamëz, 29 në Elbasan, 24 në Fier, 22 në Kukës, 21 në Berat, 17 në Sarandë, 16 në Krujë, Vlorë, 12 në Lushnje, 9 në Lezhë, Mallakastër, 8 në Pogradec, 7 në Kurbin, Kavajë, Gjirokastër, 6 në Dibër, Gramsh, 5 në Vorë, Patos, Divjakë, Korçë, Dimal, Cërrik, Peqin, 4 në Vau i Dejës, Memaliaj, Devoll, Kuçovë, 3 në Përmet, Tepelenë, 2 në Fushë Arrëz, Himarë, Poliçan, Librazhd, 1 në Malësi e Madhe, Has, Tropojë, Mirditë, Shijak, Mat, Rroskovec, Selenicë, Maliq, Kolonjë, Skrapar.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë, në të gjithë vendin numërohen 9.499 pacientë aktivë.

Aktualisht në Spitalet COVID po marrin trajtim 161 pacientë, nga të cilët 19 janë në gjendje të rëndë.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 964 qytetarë duke e çuar numrin e të shëruarve në 158,574 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (01 Tetor 2021)

Raste të reja ditore 647
Të shëruar në 24 orë 964
Të shtruar në spitale 161
Humbje jete në 24 orë 7
Testime ditore 4,139

Testime totale 1,206,855
Raste pozitive 170,778
Raste të shëruara 158,574
Raste Aktive 9,499
Humbje jete 2,705

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë 4,235
Durrës 1006
Fier 802
Shkodër 795
Vlorë 551
Elbasan 513
Berat 383
Lezhë 364
Korçë 263
Kukës 213
Gjirokastër 211
Dibër 163

Top Channel