Thomas Tuchel ka deklaruar se Chelsea nuk është dashur të pranojë golin e Juventusit 11 sekonda pas fillimit të pjesës së dytë dhe se skuadra e tij është dashur të bëjë më shumë në Torino.

Kampionët në fuqi të Evropës bënë vetëm një gjuajtje në portë gjatë gjithë lojës, pavarësisht dominimit në posedimin e topit, dhe rrezikuan të pranonin më shumë gola. “Është e pamundur në këtë lloj niveli të pranojmë një gol të lehtë si ky në sekondat e para të pjesës së dytë. Zakonisht është e mundur ta ndalni atë. Ne u ndëshkuam për këtë, “tha Tuchel për “BT Sport” pas ndeshjes.

“Unë mendoj se ne filluam lojën jo me mentalitetin e duhur. Ne kishim posedim, por 15 minutat e para mund t’i kishim dëmtuar ata shumë më tepër dhe të ishim shumë më të mprehtë. Kishte aq shumë hapësirë për topa të rrezikshëm në zonën e tyre, “vazhdoi trajneri i Chelseat. “Ne kishim shumë posedim, kishim shumë rikuperime të topit, por kishim dy humbje vendimtare të topit ku gati i dhuruam golat dhe ju nuk mund ta bëni këtë në këtë nivel”.

“Ne u përpoqëm të krijonim ritmin dhe intensitetin tonë sepse ato ishin aq të mbyllur dhe pasivë. Nuk është e lehtë të gjesh hapësirat, të dish saktësisht kur të përshpejtosh. Na mungonin vrapimet.”

“Ndjeva se ishim pak të ngadaltë dhe të lodhur, mendërisht të ngadalshëm, në vendimmarrje. Kjo është arsyeja pse është e çuditshme të analizohet. “, tha në fund tekniku gjerman.

Top Channel