Pamje të rënda që s’mund të publikohen/ Arma që i mori jetën oficerit Saimir Hoxha

28/09/2021 22:26

Gazetarët kanë publikuar në “Open” foton e armës, me të cilën dyshohet se 21-vjeçari Aldi Rama vrau oficerin e krimeve në Lezhë dhe më pas qëlloi dhe veten.

Pranë armës dhe celularit, u kap dhe 21-vjeçari që ka marrë plagë në kokë. Për arsye etike, gazetarja Anila Hoxha thotë se fotoja e Aldit nuk mund të bë het publike, ndërsa ka treguar vetëm foton ku duket arma dhe celulari.

Hoxha tregoi në Open të gjithë skenën e vrasjes së oficerit Saimir Hoxha nga 21-vjeçari Aldi Rama, i cili po lufton për jetën në spitalin e Traumës.

Anila Hoxha: Sipas burimeve dje i është përcjell komisariatit të Lezhës info për një parcelë droge aty, dhe prandaj shkuan aty , Saimir dhe dy të tjerë, ishin pa uniformë me jelekun që lexon policia, asgjësuan kanabis, tani në rrugën e kthimit dhe sipas dëshmive të dy oficerëve , mjeti i tyre ndeshet me një tjetër ku ishin 3 persona. 

Thuhet se Armando Marku dhe Kristian Sheri , këta nuk njoftuan autoritet që shoku mbante armë pa leje, policia i bën shenje të ndalohet.

Mjeti vërehet 500 m larg polici. Shefi i krimeve Leonard Palushi ndalon drejtuesin Armando Marku, zbret ai, që t’i japë dokumentet, ndërsa pasagjeri i trete nuk zbret, Saimir drejtohet drejt pasagjerit, dhe i kërkon të zbresë sepse do kontrollohet

Aldi Rama i tha vetëm një fjali të vetme : Unë nuk jam për kontroll!

Ai pastaj nxjerr armën dhe e qëllon për vdekje.Tani çfarë thonë shokët, për të kuptuar se çfarë po bënin aty, thonë se s’ishin për një cigare kanabis, dhe nuk e dinim thonë që shoku kishte armë.

Ajo që dihet , është se Aldi ishte arrestuar më parë për shpërndarje droge, që 17 vjeç është kapur me këto gjëra.Duhet të ishte në arrest shtëpiak në fakt , edhe sot. Ka disa pikëpyetje, nga shërbimi i kontrollit të brendshëm. Për shembull, përse duhet të shkonin vetëm 3 oficerë policie. Patjetër duhet të ketë të veshur me uniformë policie. Ata kanë qenë me jelek të zi identifikues. Duhej patjetër të kishte oficerë policie me uniformë të dallueshme që janë për aksione antikanabis. Duhet të kishte një numër më të lartë.

 

FOTO GALERI
1/9

Top Channel