Osmani bisedon me zëvendës Presidenten amerikane Kamala Harris, në fokus partneriteti mes dy vendeve

03/09/2021 19:42

Partneriteti dhe raportet e veçanta ndërmjet Kosovës dhe SHBA-ve ishin në qendër të bisedës që zhvilloi sot presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Kamala Harris.

Osmani i falënderoi dhe SHBA-në dhe presidentin Biden për donacionin prej mbi 500.000 vaksinash. Sipas saj, një veprim i tillë e ka vulosur edhe njëherë miqësinë e palëkundshme në mes të dy vendeve tona, si dhe është dëshmia më e pastër e përkrahjes së pareshtur të SHBA-ve për vendin tonë.

Ndërsa, zëvendëspresidentja Harris theksoi se SHBA është mirënjohëse ndaj Kosovës për bashkëpunimin e ngushtë dhe gatishmërinë e bujarinë e treguar për mikpritjen e mijëra qytetarëve afganë.

Presidentja Harris përcolli falënderimin për organizimin e ceremonisë nga ana e Presidentes Osmani për dhënien e Medaljes Presidenciale për Sundim të Ligjit për të ndjerin Joseph Robinette “Beau” Biden III.

E ftuar nga Osmani për të ardhur në Kosovë, Harris u përgjigj pozitivisht dhe shumë shpejt mund të ketë një takim mes tyre.

Top Channel