Ministria e Shëndetësisë ka bërë me dije se 1 person ka humbur jetën nga koronavirusi gjatë 24 orëve të fundit, ndërsa janë shënuar 534 raste të reja nga 4262 testime të kryera.

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, në 24 orët e fundit ka ndërruar jetë një qytetar 65 vjeç nga Vlora. Ndërsa rastet që kanë rezultuar pozitivë me Covid19 janë në këto bashki:

177 raste në Tiranë, 49 në Shkodër, 39 në Vlorë, 24 në Lezhë, 21 në Sarandë, nga 17 raste në Pogradec, Krujë, nga 15 raste në Elbasan, Fier, 12 në Vau i Dejës, nga 11 raste në Malësi e Madhe, Lushnje, 10 në Durrës, nga 9 raste në Kamëz, Berat, nga 8 raste në Kurbin, Kavajë, nga 7 raste në Gjirokastër, Kolonjë, nga 6 raste në Mat, Divjakë, Korçë, Gramsh, nga 5 raste në Dimal, Kukës, nga 4 raste në Has, Shijak, Mallakastër, nga 3 raste në Pukë, Dibër, Memaliaj, nga 2 raste në Kuçovë, Përmet, nga 1 rast në Tropojë, Mirditë, Rrogozhinë, Këlcyrë, Tepelenë, Devoll, Skrapar, Poliçan, Cerrik.

Aktualisht janë 5573 pacientë aktivë me COVID19 në të gjithë vendin.

Në Spitalin Infektiv po marrin trajtim 81 pacientë. Janë shëruar 89 qytetarë gjatë 24 orëve të fundit, duke e çuar numrin e të shëruarve në 131,273 që nga fillimi i epidemisë.

Ministria e Shëndetësisë i bën apel qytetarëve të vaksinohen sa më parë, për të mbrojtur veten dhe njerëzit e afërt dhe për të frenuar përhapjen e virusit të rrezikshëm.

Muaji Gusht është muaj i hapur i vaksinimit antiCOVID për çdo qytetar +18 vjeç.

Vaksinat antiCOVID reduktojnë mundësinë e infektimit dhe shmangin në shkallë të lartë hospitalizimet dhe fatalitetet.

Nëse dyshoni se jeni i prekur nga COVID19 apo keni shenja të sëmundjes, izolohuni menjëherë dhe kontaktoni me mjekun tuaj të familjes për t’u testuar ose telefononi Urgjencën Kombëtare në numrin unik 127.

Statistika (22 Gusht 2021)

Raste të reja ditore – 534

Të shëruar në 24 orë – 89

Të shtruar në spitale – 81

Humbje jete në 24 orë  – 1

Testime ditore – 4262

Testime totale  – 996,494

Raste pozitive – 139,324

Raste të shëruara – 131,273

Raste Aktive – 5573

Humbje jete – 2,478

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë – 2138

Shkodër – 911

Vlorë – 531

Fier – 464

Durrës – 328

Elbasan – 267

Lezhë – 261

Berat – 195

Gjirokastër – 168

Korçë – 135

Kukës  – 101

Dibër  – 74

Top Channel