Muzikanti i famshëm amerikan Bob Dylan akuzohet se ka abuzuar seksualisht me një 12-vjeçare në vitirn 1965.

Ajo pretendon se ylli i rokut “shfrytëzoi statusin e tij si muzikant për t’i siguruar asaj alkool dhe drogë dhe më pas ka abuzuar seksualisht me të shumë herë duke e kërcënuar.

Aty thuhet se abuzimi ndodhi në apartamentin e Dylan në Chelsea Hotel të Nju Jorkut.

Zëdhënësi i Dylan i tha BBC “pretendimi i 56-vjeçares është i pavërtetë dhe do të mbrohet me forcë”.

Këngëtari fitues i Çmimit Nobel, tani 80 vjeç, akuzohet për sulm seksual.

E abuzuara tha se këngëtari i kishte shkaktuar “dëm të rëndë psikologjik dhe trauma emocionale”, dhe po kërkon dëmshpërblim të papërcaktuar dhe një gjykim para jurisë.

FOTO GALERI
1/6

Top Channel