Sa kushton sot unaza me diamantin rozë që Ben Affleck i propozoi Jennifer Lopez dy dekada më parë? (Fotot)

13/08/2021 11:27

Në vitin 2002, aktori i famshëm Ben Affleck i propozoi Jennifer Lopez me një unazë fejese me diamant rozë 6.1 karat nga Harry Winston, me vlerë në atë kohë rreth 2.5 milion dollarë.

Që nga ajo kohë vlera e diamantit është rritur.

“90 për qind e diamanteve rozë vijnë nga një vend: miniera Argyle në Australi, e cila njoftoi mbylljen e saj në vitin 2020 dhe ndaloi prodhimin këtë vit”, tha Ajay Anand, CEO i kompanisë “Horizon Energy Distribution”.

 “Që nga viti 1983, miniera Argyle ka qenë një prodhues kryesor i furnizimit më të mirë të diamantit rozë në botë. Miniera jep një ylber ngjyrash, nga rozë në të kaltër dhe vjollce dhe më e rralla nga të gjitha: e kuqe”, vazhdoi ai.

Anand vlerëson se Affleck do të duhej të paguante mbi 4 milionë dollarë për të njëjtin gur sot.

 “Edhe pse nuk ka gjasa që miniera të prodhojë shumë diamante rozë në rangun 6 karatësh, mbyllja e minierës ka rritur çmimet e diamanteve rozë të zbukuruar. Partneri ynë me ngjyra të zbukuruara ka krijuar unaza të ngjashme me ato të J.Lo, së fundmi dy vjet më parë. Kostoja ishte afërsisht 10 milion dollarë. Unë do të imagjinoja se çmimi i unazës së saj do të ishte më afër 11 milion dollarëve sot”, tha ajo.

Diamantet rozë janë shumë më të rrallë se ato pa ngjyrë dhe se madhësia e diamantit të 52-vjeçares Lopez e bën atë edhe më të veçantë.

FOTO GALERI
1/10

Top Channel