Shalev Hulio dhe Omri Levi, izraelitët që krijuan “Pegasus”, softuerin spiun më të fuqishëm në botë

22/07/2021 22:10

NSO ka marrë kritika të ashpra pas akuzave se softueri i saj është përdorur nga qeveritë për të spiunuar gazetarët

NSO, një kompani kontroverse izraelite spyware është në bisedime për të blerë Fifth Dimension (Dimensioni i Pestë), një start up që ka zhvilluar teknologji për kryerjen e hetimeve policore, shkruan gazeta ekonomike “The Marker”.

Fifth Dimension drejtohet nga ish-shefi i Shtabit të Forcave të Mbrojtjes të Izraelit, gjenerali Benny Gantz. Sipas TheMarker, NSO po studion një blerje të mundshme për të ndihmuar në përmirësimin e reputacionit të saj duke u lidhur me disa nga figurat më të njohura të sigurisë të Izraelit.

NSO është një nga kompanitë më të mëdha të sigurisë kibernetike të Izraelit, me një staf prej 600 vetash dhe është futur në polemika pas akuzave se teknologjia e saj Pegasus për smartphone thuhet se është përdorur nga disa qeveri për të spiunuar kundër disidentëve dhe gazetarëve.

Organizata kanadeze për të drejtat e njeriut Citizens Lab thotë se NSO ka shitur platformën e saj në 45 vende, duke përfshirë Arabinë Saudite.
Fifth Dimension u krijua katër vjet më parë dhe numëron disa ish figura drejtuese tw mbrojtjes izraelite, duke përfshirë Gantz, i cili është kryetar, si dhe Ram Ben-Barak, një ish-nënkryetar i Mosadit.

Javën e kaluar, ish-punonjësi i zbulimit të SHBA, Edward Snowden tha se teknologjia e NSO ishte përdorur për të ndihmuar në ndjekjen e gazetarit disident të Arabisë Jamal Khashoggi i cili u vra në konsullatën saudite në Stamboll në tetor.
Sipas një raporti të Citizen Lab, spyware Pegasus i NSO-së ishte instaluar në telefonin e Omar Abdulaziz, një disident tjetër në mërgim saudit dhe një mik i Khashoggi’s. Abdulaziz pohon se telefoni i tij po monitorohej në atë kohë.

NSO iu përgjigj akuzave të tilla duke thënë: “Ne përdorim normal, NSO ndihmon në shpëtimin e mijëra njerëzve nga duart e terroristëve, baronëve të drogës, abuzuesve të fëmijëve, pedofilëve dhe të tjerëve”.
Pegasus bën të mundur kryerjen e mbikëqyrjes gati të pakufishme të individëve, duke përfshirë edhe marrjen e kontrollit të telefonave celularë. Aftësitë e tij përfshijnë mbledhjen e informacionit në lidhje me vendndodhjen e një telefoni, përgjimin në të, regjistrimin e bisedave që ndodhin afër një telefoni dhe fotografimin e atyre që ndodhen në afërsi të telefonit./ Izraeli Sot

Top Channel