Një peshk i madh shumëngjyrësh u gjet në bregdetin e Oregon të SHBA-së javën e kaluar.

Peshku opah 45 kilogram, i njohur gjithashtu si një peshk hënë, u zbulua në Sunset Beach në Seaside, një qytet në anën veriperëndimore të shtetit.

Sipas CNN, peshku gjendet rrallë në bregun e Oregonit, tha Akuariumi Seaside në një postim në Facebook së bashku me disa imazhe të peshkut tre metra e gjysmë të gjatë.

Keith Chandler, menaxheri i përgjithshëm i Akuariumit Seaside, i tha CNN se një opah në bregdetin e Oregonit është “e pazakontë për t’u gjetur” dhe ai gjithashtu shtoi se peshku ishte “në një formë kaq të shkëlqyer”.

” Normalisht nuk i shohim në breg”, tha Chandler. “Ishte mjaft emocionuese për vendasit.”

Sipas Administratës Kombëtare të Oqeanisë dhe Atmosferës (NOAA) , pak dihet për speciet pasi ato jetojnë thellë në oqean. Speciet zakonisht gjenden në ujërat e butë dhe tropikal.

Opah është një peshk me pamje të pazakontë. Ata kanë një trup të rrumbullakët dhe të sheshtë me ngjyrë gri të argjendtë.

Futni emailin tuaj për t’u regjistruar në CNN Ndërkohë në Newsletter America.

FOTO GALERI
1/7

Top Channel