Qëllohet për vdekje ariu i murrmë që vrau çiklisten në Montana

10/07/2021 17:31

Autoritetet amerikane njoftuan sot se ariu që nxori natën nga tenda dhe e vrau, është qëlluar për vdekje.

Leah Lokan, infermiere 65-vjeçare nga California, ishte në një udhëtim malor çiklizmi me miqtë e saj kur ariu 180 kilogramësh sulmoi tendat e tyre mëngjesin e të mërkurës.

Autoritetet thanë se grupet e pajisur me mjete të shikimit natën, e kishin qëlluar ariun teksa bastiste një kotec pulash.

Ata kishin ngritur një gracke pranë kotecit, rreth 3 km larg vendit ku ndodhi sulmi fatal.

Zonja Lokan e miqtë e saj kishin ngritur kampin pranë zyrës së postës, ku ajo u vra rreth orës 04.00 të mëngjesit.

Arinjtë në SHBA nuk eliminohen pas sulmeve ndaj njerëzve, kur këto janë si rezultat i një takimi të papritur, ose kur ariu është duke mbrojtur të vegjlit e tij.

Por zyrtarët thanë se në rastin e fundit, për nga rrjedha dhe natyra e ngjarjeve, ariu përgjegjës konsiderohej rrezik publik.

Lexo edhe: https://top-channel.tv/2021/07/08/gruaja-vritet-nga-ariu-i-murrme-e-nxorri-naten-nga-tenda-e-kampingut-ku-flinte-fotot/

FOTO GALERI
1/5
65 vjeçarja Leah Davis Lokan është vrarë nga një ari i murrmë i cili e nxorri nga tenda e kampit në mesin e natës në Montana

Top Channel