“Koha që bota të bashkohet!” Mbi 4 milionë të vdekur nga COVID, OBSH: Variantet po tejkalojnë vaksinat prej shpërndarjes së pabarabartë

08/07/2021 08:47

Organizata Botërore e Shëndetësisë shprehet se bota kaloi një moment historik tragjik të katër milionë viktimave të regjistruara nga koronavirusi, duke shtuar se numri i vërtetë i pandemisë ndoshta ishte më i lartë.

Shefi i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus tha se pika historike ishte arritur, më shumë se 18 muaj që kur shpërthimi u shfaq në Kinë në dhjetor 2019.

“Bota është në një pikë të rrezikshme në këtë pandemi. Ne sapo kemi kaluar historikun tragjik të katër milionë vdekjeve të regjistruara Covid-19, që ka gjasa nënvlerëson numrin e përgjithshëm”, tha Tedros në një konferencë shtypi në selinë e OBSH-së në Gjenevë.

Drejtori i përgjithshëm i agjencisë shëndetësore të OKB-së tha se disa vende me mbulim të lartë të vaksinimit tani ishin “relaksuar sikur pandemia të ketë mbaruar”, duke hequr masat anticovid.

Ai tha se shumë vende në të gjithë botën po shihnin rritje të rasteve dhe shtrimin në spital, për shkak të varianteve të virusit që lëvizin shpejt.

“Kjo po çon në një mungesë akute të oksigjenit, trajtimeve dhe nxitjen e një vale vdekjeje në pjesë të Afrikës, Azisë dhe Amerikës Latine. Në këtë fazë të pandemisë, fakti që miliona punonjës shëndetësorë dhe të kujdesit ende nuk janë vaksinuar, është i neveritshëm”,  tha Tedros, transmeton AFP.

Tedros tha se variantet po tejkalonin vaksinat për shkak të shpërndarjes së pabarabartë të dozave të disponueshme, të cilat po kërcënojnë gjithashtu rimëkëmbjen ekonomike globale nga kriza COVID-19.

“Nga pikëpamja morale, epidemiologjike ose ekonomike, tani është koha që bota të bashkohet për të trajtuar këtë pandemi kolektivisht”, u shpreh ai.

Top Channel