Operacioni ndërkombëtar/ Çuçi: Të tjera rezultate domethënëse do të ketë në luftën me paligjshmërinë

02/07/2021 13:56
Ministri i ri i Brendshëm i vendit, Bledi Çuçi

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi ka reaguar në lidhje me operacionin ndërkombëtar të realizuar nga bashkëpunimi i SPAK dhe Antimafias Italiane.

Ai ka falënderuar të gjithë anëtaret që kanë kontribuar në operacionin e vështirë.

Ministri theksoi se të tjera rezultate domethënëse do të ketë në luftën me paligjshmërinë në vendin tonë.

“Policia e Shtetit ishte pjesë e një tjetër OPERACIONI NDËRKOMBËTAR për goditjen me ashpërsi të elementëve kriminalë të implikuar në trafikun ndërkombëtar të narkotikëve, të dyshuar për korrupsion e pastrim parash, mes tyre edhe zyrtarë të agjencive ligjzbatuese. Ky është edhe një proces vetë-pastrimi, nga ata që nuk e meritojnë të jenë në radhët këtyre agjencive, e do të përgjigjen para ligjit.   Hetimi i mirë-koordinuar me autoritetet italiane dëshmon kapacitetet në rritje të SPAK dhe Policisë së Shtetit, që janë sot partnerë dinjitozë në luftën kundër krimit të organizuar, që nuk njeh kufij. Aksioni, shembull i ruajtjes së konfidencialitetit, me gjithë kompleksitetin e tij. Pasuri të dyshuara me burim aktivitetin kriminal janë sekuestruar gjatë këtij operacioni, për të goditur financat e grupeve kriminale dhe kthyer këto pasuri, në të mira publike për qytetarët tanë. Një vlerësim i posaçëm për prokurorët e angazhuar drejtpërdrejtë në hetim dhe gjithë punonjësve të Policisë së Shtetit, të agjencive që ndihmuan në këtë hetim, drejtuesve të operacionit, si dhe një falënderim për partnerët e huaj, për bashkëpunimin. Të tjera rezultate domethënëse do të ketë në luftën me paligjshmërinë!”, tha Çuçi

Top Channel