Pilotët e linjave ajrore kalojnë nga pistat në hekurudha

30/05/2021 09:05

Pandemia COVID-19 jo vetëm që ka bllokuar mijëra aeroplanë, por edhe pilotët. Në të gjithë botën, disa pilotë kanë këmbyer kabinën e pilotit me atë të trenistit. Hekurudhat kërkojnë trenistë.

Situata për aviacionin në botë dhe veçanërisht për pilotët e linjave ajrore vazhdon të jetë e pasigurtë. Deri më tani këtë muaj, vetëm në Evropë një e treta e të gjithë aeroplanëve komercialë të pasagjerëve kanë qëndruar në tokë. Transportuesi kryesor gjerman, Lufthansa, njoftoi në fillim të majit, se kishte kryer 81% më pak fluturime sesa në të njëjtën ditë në 2019. Dhe shumica e 306 fluturimeve ishin ekskluzivisht për transport mallrash.

Gjatë pandemisë, kufizimet e udhëtimit dhe oraret e shkurtuara të fluturimeve të linjave ajrore kanë qenë një makth në dukje i pafund për kapitenët dhe oficerët e parë, duke vendosur në pritje për punë mijëra persona. Sindikata evropiane e pilotëve, EPA pret që nga rreth 65,000 punonjës kabine që kishte në Evropë para pandemisë, deri në 18,000 persona mund të humbasin përgjithmonë vendin e punës. Vetëm Lufthansa mund të detyrohet të klasifikojë si të tepërt 1,200 staf të kabinës vitin e ardhshëm.

Një sondazh i publikuar në fillim të këtij viti me gati 2,600 pilotë në të gjithë botën, i kryer nga faqja e lajmeve të rekrutimit GOOSE me bazë në Mbretërinë e Bashkuar dhe industria FlightGlobal, zbuloi se vetëm 43% po bëjnë punën për të cilën ishin trajnuar. 30% të tjerë ishin të papunë, 17% të zhgënjyer dhe 10% në role jo fluturuese. Rreth 82% e pjesëmarrësve ishin të gatshëm të heqin dorë nga pagat për të pasur një shans për të gjetur një punë të re.

Luftaufnahme des Flugzeug-Parkplatzes in Teruel / Spanien

Puna e ëndrrave e humbur

Ndërsa duket e largët koha se kur kriza e aviacionit mund të marrë fund, pilotët e linjave ajrore i janë përgjigjur kërkesës për aftësitë e tyre nga kompanitë e transportit me bazë në tokë. Kompanitë hekurudhore në Gjermani, Austri dhe Zvicër kërkojnë me ngulm trenistë profesionistë. Kështu janë edhe autoritetet e transportit publik në Hong Kong dhe operatorët e autobusëve charter në Australi. Si rezultat, gjithnjë e më shumë pilotë të linjave ajrore po ndërrojnë vendet e punës.

Edhe para se të fillonte pandemia, operatori hekurudhor gjerman Deutsche Bahn e kishte të vështirë të mbante oraret e trenave për shkak të mungesës së trenistëve. Operatori zviceran SBB madje nisi fushatat e rekrutimit në vendet e tjera evropiane, por me pak sukses. Tani me gjithnjë e më shumë pilotë të aviacionit pa punë, këto ndërmarrje mund të rikuperojnë gjendjen duke plotësuar nevojat për personel.

Përshtatjet për ndryshim

Pilotët përgjithësisht perceptohen të jenë të trajnuar mirë, elastikë dhe të besueshëm – të njëjtat cilësi profesionale që kërkohen nga drejtuesit e trenave. Deutsche Bahn i tha agjencisë gjermane të lajmeve DPA kohët e fundit se kishte marrë kërkesa për punë nga 1500 ish-pilotë dhe stjuardesa, nga të cilat deri më tani ka punësuar rreth 280, përfshirë 55 pilotë dhe 107 ish-ekuipazh të kabinës.

Dennis Seidel punoi për 10 vjet si pilot për LGW, një filial i ish-linjës ajrore gjermane Air Berlin. Në një intervistë me portalin gjerman të industrisë së aviacionit ailiners.de, ai tha se të bëhej pilot ka qenë ëndrra e tij e fëmijërisë, e cila përfundoi papritmas kur LGW falimentoi në mes të pandemisë COVID-19. Zgjedhja e tij e dytë ishte drejtimi i një treni, kështu që ndërrimi i punëve nuk ishte i vështirë për të.

Deutschland Lokführer

Seidel aktualisht po trajnohet si drejtues motori me Deutsche Bahn – një proces kualifikimi që mund të zgjasë 10 deri në 12 muaj dhe përqendrohet kryesisht në mënyrën se si funksionojnë motorët e trenave. “Duke gjykuar nga ajo që jeni duke bërë në të vërtetë, detyrat janë mjaft të ngjashme. Drejtuesit e trenave kanë një punë po aq të përgjegjshme sa pilotët,” i tha Seidel airliner.de. Dallimi i madh ishte se drejtuesit e motorëve ishin vetëm, pa një bashkë-pilot dhe ka më shumë pasagjerë në një tren ICE me shpejtësi të lartë sesa në një aeroplan.

Felician Baumann, një 27-vjeçar nga Hamburgu, gjithashtu iu desh të rifokusonte karrierën e tij gjatë pandemisë, menjëherë pasi mbaroi trajnimin e pilotit me Austrian Airlines. Ndërsa pandemia uli ndjeshëm shanset e tij për t’u bërë një pilot i mirëfilltë, ai vendosi të bëhet një shofer tramvaji me operatorin e transportit publik me qendër në Vjenë, Wiener Linien. “Detyra në të dy profesionet është të sjellin një numër të ngjashëm të pasagjerëve në mënyrë të sigurt nga A në B,” tha Baumann në një video në YouTube të postuar nga punëdhënësi i tij.

Historia e Baumann u bë virale në vendin Alpin. Çuditërisht, hendeku i pagave midis një piloti dhe një shoferi të tramvajit në Vjenë “nuk është aq i rëndësishëm,” i tha Baumann një gazete lokale. “Tani, unë jam duke fituar vetëm pak më pak sesa do të kisha marrë si një pilot i ri.”

Sipas shifrave nga Deutsche Bahn, drejtuesit e trenave plotësisht të kualifikuar fitojnë 44,000 – 52,500 € (53,000 – 64,000 $) në vit, përfshirë shpërblimet dhe pagesa të tjera. Për krahasim, pilotët e Lufthansa në vitin e tyre të parë marrin paga bazë prej rreth 65,000 € – një shumë që shumë kompani ajrore e kanë prerë gjatë pandemisë. Pagesa vjetore e pilotëve të parë zyrtarë me më shumë se 20 vjet përvojë pune është rreth dyfish.

Ulje në kohë të vështira

Sigurisht, pilotët e tjerë kanë një histori tjetër për shkurtimet e pagave për të treguar. Earnest Li nga Hong Kong kishte qenë një kapiten i Airbus për 19 vjet përpara se filiali i Cathay Pacific Cathay Dragon të mbyllej në fund të vitit të kaluar. Tani piloti veteran drejton një autobus me dy nivele për kompaninë lokale të autobusëve Kowloon Motor dhe e bëri udhëtimin e tij nga pilot tek shofer i autobusit publik në Facebook në dhjetor.

“Sot të gjithë janë në rrezik për jetën, por nuk është faji ynë. Ne jemi akoma pilotët më të mirë,” tha ai, përpara se të zbulonte se tani fiton 17,400 dollarë Hong Kong (2,240 dollarë, 1,840 €) në muaj. Me pak se sa 175,000 dollarë Hong Kong që ai merrte si kapiten i Cathay.

Fati i Li aktualisht ndahet nga shumë staf të linjave ajrore në të gjithë botën, përfshirë 13 ish-pilotët e Qantas, të cilët më parë fluturuan me superjumbo Airbus A380 dhe tani po transportojnë turistë nëpër Australi me autobusë turistikë.

Në Gjermani, deri më tani ka vetëm “disa raste të pilotëve që lëvizin në drejtim të hekurudhave”, tha Jansi Schmitt, zëdhënësi i sindikatës së pilotëve Cockpit, duke shtuar se ndërrimi i vendeve të punës nuk ishte “ende një lëvizje masive” brenda profesionit . “Në përgjithësi, ne i këshillojmë të gjithë të dalin me një” Plan B “edhe para se të fillojnë trajnimin e kabinës,” tha ai për DW. Pak prej tyre do të kishin pritur që “Plani B” mund të nënkuptojë drejtimin e një treni, tramvaji ose autobusi./DW

 

Top Channel