Jetimët e mitur dërgohen në miniera, Koreja e Veriut: Po bëjnë punë vullnetare!

30/05/2021 15:47

Peniani pretendon se fëmijët jetimë të dërguar nëpër miniera në fakt po bëjnë sipas tij punë vullnetare.

Media shtetërore e Koresë së Veriut pretendon se këta të mitur janë shprehur vetë të gatshëm të punojnë në fermat dhe minierat shtetërore.

Agjencia e lajmeve KCNA tha se qindra fëmijë “me vetëdije dhe kurajo, në kulmin e rinisë së tyre”, kanë vendosur të kryejnë punë për shtetin. Moshat e tyre nuk janë bërë të ditura, por fotot treguan se një pjesë janë janë adoleshentë. Grupet për të drejta të njeriut e kanë akuzuar prej një kohë të gjatë vendin komunist se i detyron fëmijët të punojnë, ç’ka është mohuar gjithmonë nga autoritetet shtetërore e mohojnë.

Shkurtin e këtij viti, BBC raportoi rreth pretendimeve se disa gjenerata të burgosurish koreano-jugorë të luftës janë kthyer praktikisht në skllevër pune në minierat e qymyrgurit në Korenë Veriore, në mënyrë që regjimi të sigurojë para për programin e tij të armëve. muajin e kaluar, Në muajin prill, lideri verikorean Kim Jong-un i paralajmëroi shtetasit e tij të përgatiten për kohë të vështira.

Koreja Veriore ka mbyllur kufijtë më 2020 për shkak të pandemisë së koronavirusit, duke ndalur kështu edhe tregtinë me Kinën – që është shpëtimi i saj ekonomik.

Top Channel