Brentfordi rikthehet në elitën e futbollit anglez pasi kishte munguar prej më shumë se shtatë dekadash (74 vite).

Kjo skuadër triumfoi në fazën play off të Championshipit, teksa mposhti në finale Swansea-n me rezultatin 2-0, duke siguruar pjesëmarrjen e parë në Premier League (u themelua më 2 maj 1992).

Golat e shënuar gjatë pjesës së parë nga Ivan Toney dhe Emiliano Marcondes i mjaftuan Brentfordit për të nënshtruar Swansea-n në stadiumin Wembley për t’iu bashkuar Norwichit dhe Watfordit si skuadrat që fituan të drejtën të ngjiteshin në Premier.

Top Channel