Sylvester Stallone u kthye në yll në vitin 1976 me rolin në filmin “Rocky” për të cilin ai shkroi skenarin pasi shikoi një ndeshje midis Muhammad Ali dhe Chuck Wepner.

Ai u dominua në 10 çmime Oskar për atë rol, përfshirë atë për rolin kryesor mashkull dhe skenarin më të mirë origjinal. Para se të hynte në botën e Hollywoodit, ai pranoi të ishte një aktor në pornografinë e butë, ku paguhej 200 dollarë në ditë.

Stallone e përshkroi fillimin e tillë të karrierës si një moment dëshpërimi. “Rocky” i tij është përfshirë në Regjistrin Kombëtar të Filmit dhe sot konsiderohet një klasik i kinemasë amerikane.

Edhe pse karriera e tij ka qenë në tatëpjetë që nga fillimi i viteve 2000, ai padyshim është bërë një nga legjendat më të mëdha të botës së aktrimit.

Tani, kanë kaluar 45 vjet nga hiti i tij më i madh në film dhe pamja e tij ka ndryshuar shumë.

FOTO GALERI
1/11

Top Channel