Pas dy barazimeve zhgënjyese ndaj Leeds United dhe Newcastle, Liverpool është rikthyer te fitorja në kampionat, pasi mposhti me rezultatin 2-0 Southamptonin në “Anfield Road” dhe rriti ndjeshëm shanset për një vend në zonën Champions.

“The reds” rrezikuan jo pak në startin e sfidës, por më pas gjetën golin e avantazhit me anë të Sadio Mane në minutën e 31-të, ndërsa goli që vulosi rezultatin erdhi vetëm në minutën e 90’ me anë të Thiago Alcantarës.

Kjo fitore e ngjit Liverpoolin në vendin e 6 me 57 pikë dhe me një ndeshje më pak se Leicester i vendit të katërt që ka grumbulluar 63 pikë deri tani, ndërsa djemtë e drejtuar nga Jurgen Klopp tani besojnë plotësisht se mund të arrijnë zonën Champions.