Atletet e para ‘Yeezy’ të veshura në publik nga Kanye West do të dalin në shitje për mbi një milion dollarë.

“Nike Air Yeezy 1”, me të cilat reperi amerikan debutoi në edicionin e 50-të të ‘Grammy Awards’ në vitin 2008, do të jenë ndër atletet më të shtrenjta që janë shfaqur ndonjëherë në treg, sipas shtëpisë së ankandit Sotheby, e cila po merret me shitjen.

Sipas CNN, në një njoftim për shtyp si një nga atletet më të çmuara dhe më të kërkuara deri tani, këpucët do të ofrohen përmes shitjes private pasi të shfaqen në Hong Kong  këtë muaj.

Sotheby’s nuk zbuloi një çmim të saktë të kërkuar, megjithëse tha se e ka vlerësuar artikullin më shumë se një milion dollarë.

Ndërsa nuk ka asnjë rekord të njohur për shitjet e atleteve private, një çmim prej shtatë shifrash do të tejkalonte rekordin aktual të ankandit prej 615,000 dollarësh, të vendosur në Christie’s në maj të vitit 2020 nga një palë “Nike Air Jordan 1” me autograf origjinal nga Michael Jordan në vitin 1985.

I hedhur në treg nga koleksionisti i atleteve Ryan Cheng, prototipi “Yeezys” ka një madhësi 12, madhësia e këpucëve të West. Sipas Brahm Wachter, kreu i rrobave në rrugë dhe koleksionuesve modernë të Sotheby, vlerësimi rrjedh nga ndikimi kulturor i markës.

“Kjo palë është kritike për zhvillimin e ekskluzivitetit ‘Yeezy’, e cila është bërë një nga markat më të rëndësishme të atleteve dhe stilit të jetës në histori”, tha ai përmes e-mailit.

FOTO GALERI
1/5

Top Channel