India me “shtatë rekorde brenda tetë ditësh” – mbi 200.000 raste reja me COVID-19 vetëm në 24 orë

15/04/2021 09:34

India ka raportuar një rekord prej 200,000 rastesh të reja me COVID-19 këtë të enjte.

Sipas mediave të huaja, shumë spitale që trajtonin pacientë me coronavirus raportuan mungesa të mëdha të shtretërve dhe furnizimeve me oksigjen.

Rritja ishte rritja e shtatë rekord ditore në tetë ditët e fundit dhe vjen ndërsa India lufton me një valë të dytë masive infeksionesh që ka epiqendrën e saj në shtetin ekonomikisht të rëndësishëm të Maharashtra, Mumbai.

Shteti perëndimor përbën rreth një të katërtën e rasteve totale të vendit.

India raportoi 200,739 raste me COVID-19 gjatë 24 orëve të fundit, sipas të dhënave të ministrisë së shëndetësisë të publikuara të enjten. Vdekjet ishin 1,038, duke e çuar totalin në 173,123.

Kështu numri total i rasteve ka arritur në 14.1 milionë, me të cilin ky vendet mbetet si i dyti, vetëm pas Shteteve të Bashkuara, e cila kryeson numrin global me 31.4 milionë raste me coronavirus.

Top Channel