Max Verstappen rezultoi piloti më i shpejtë në ditën e parë të provave të lira për Çmimin e Madh të Bahrejnit, që ngre siparin e Kampionatit Botëror F1 2021. Në pistën Sakhir, holandezi i Red Bullit e ndali kronometrin në kohën prej 1’30”847, duke përforcuar idenë se RB16B është një makinë konkurruese dhe Max është i qetë.

Pas Verstappenit, sa i përket kohës më të mirë, vjen Mercedes McLaren i britanikut Lando Norris me +0”095, më pas kampioni në fuqi i botës, Lewis Hamilton me Mercedes + 0”235, spanjolli Carlos Sainz me Ferrarin +0”280 dhe finlandezi Valtteri Bottas me makinën Mercedes +0”371.

Renditja pas provave të para të lira
1 Max VERSTAPPEN Red Bull Racing1:30.847 5
2 Lando NORRIS McLaren+0.095 4
3 Lewis HAMILTON Mercedes+0.235 6
4 Carlos SAINZ Ferrari+0.280 6
5 Valtteri BOTTAS Mercedes+0.371 6
6 Daniel RICCIARDO McLaren+0.383 4
7 Yuki TSUNODA AlphaTauri+0.447 4
8 Lance STROLL Aston Martin+0.546 3
9 Pierre GASLY AlphaTauri+0.636 3
10 Sergio PEREZ Red Bull Racing+0.656 4
11 Esteban OCON Alpine+0.754 3
12 Charles LECLERC Ferrari+0.765 5
13 Antonio GIOVINAZZI Alfa Romeo Racing+0.893 4
14 Sebastian VETTEL Aston Martin+0.922 3
15 Fernando ALONSO Alpine+0.923 3
16 Kimi RÄIKKÖNEN Alfa Romeo Racing+1.015 3
17 George RUSSELL Williams+1.484 5
18 Mick SCHUMACHER Haas F1 Team+2.450 3
19 Nicholas LATIFI Williams+2.553 5
20 Nikita MAZEPIN Haas F1 Team+2.602 4

Top Channel