Policia gjen miliona vaksina të AstraZeneca në një depo farmaceutike në Romë

24/03/2021 17:02

Miliona vaksina të Oxford / AstraZeneca janë gjetur, pasi policia italiane bastisi një fabrikë farmaceutike jashtë Romës, në mes të një mosmarrëveshje midis BE dhe Mbretërisë së Bashkuar për mungesat e dërgesave.

Ndërkohë, Brukseli ka thënë se kontrollet e eksportit janë të nevojshme për të ndaluar kompanitë farmaceutike evropiane që dërgojnë vaksinat e tyre jashtë kur ato janë të nevojshme në Evropë.

Duke përmendur “situatën shumë serioze epidemiologjike” në kontinent dhe valën e tretë të mundshme, nënkryetari i Komisionit Evropian Valdis Dombrovskis tha se kushtet e reja do t’u imponohen prodhuesve.

Z. Dombrovskis pretendoi se një firmë, AstraZeneca, “kishte dorëzuar vetëm një pjesë të vogël të premtimeve të saj kontraktuale të dakorduara me BE ndërsa vazhdonte të eksportonte në Britani”.

Top Channel