Vdekje misterioze e deputetes gjermane Karin Strenz pas humbjes së ndjenjave në avion (fotot)

22/03/2021 21:49
Karin Strenz (djathtas) me kancelaren gjermane Angela Merkel, ne 2017.

Deputetja e partisë së kancelares Angela Merkel po kthehej nga Kuba, kur avioni i detyrua të bënte ulje emergjence në Irlandë.

Por grupet e emergjencës nuk arritën dot të shpëtonin 53 vjeçaren Karin Strenz, e cila po kthehej nga Kuba me bashkëshortin e saj, njoftoi Eckhardt Rehberg, edhe ai deputet i Unionit Kristian-Demokrat i qendrës së djathtë.

Ai shtoi se nuk është ende i qartë shkaku i vdekjes dhe as arsyeja e vizitës së deputetes në Kubë.

Dhoma e Ulët e parlamentit gjerman Bundestag, tha sot se e ndjera nuk po udhëtonte në funksion të detyrave zyrtare parlamentare.

Prokurorët e qytetit të Schwerin thanë se kanë nisur hetimet për shkakun e vdekjes dhe do të kërkojnë asistencë nga Irlanda, ku po kryhet dhe autopsia.

Strenz kishte qenë anëtare e parlamentit gjerman që prej vitit 2009, si përfaqësuese e shtetit verilindor Mecklenburg-Western Pomerania.

Ajo nuk planifikonte rizgjedhjen në fushatën e 26 shtatorit. Vitin e kaluar emri i saj u lakua në hetimet e prokurorëve për transferta të dyshueshme parash nga Azerbaixhani.

FOTO GALERI
1/3
Grupet e emergjencës nuk arritën dot të shpëtonin 53 vjeçaren Karin Strenz, e cila po kthehej nga Kuba me bashkëshortin e saj

Top Channel