Imazhet satelitore/ Ndotja e ajrit po kthehet në nivelet para-pandemike ndërsa kufizimet lirohen

16/03/2021 16:50

Pas një rënieje për shkak të bllokimeve të Covid-19, nivelet e ndotjes së ajrit po kthehen në numrin e tyre para-pandemisë, sipas një analize të imazheve satelitore.

Ndërsa kufizimet lirohen në disa vende dhe banorët kthehen në aktivitetet e rregullta, nivelet e dioksidit të azotit, një ndotës ajri i shkaktuar më shpesh nga emetimet nga makinat, po kthehen në nivelet e tyre të mëparshme, njoftoi të hënën Agjencia Evropiane e Hapësirës.

ESA përdori imazhe nga Kina si shembull, duke pasur parasysh që vendi kishte një “ulje të konsiderueshme të ndotësve të ajrit” vitin e kaluar.

“Tani, më shumë se një vit më vonë, ndërsa kufizimet janë lehtësuar, niveli mesatar i ndotësve të ajrit është ringritur dhe po rritet përsëri,” tha ESA.

Top Channel