Gjermania i shtohet listës së vendeve që pezullojnë përdorimin e vaksinës AstraZeneca

15/03/2021 15:54

Gjermania ka pezulluar përdorimin e vaksinës së koronavirusit, të prodhuar nga Oxford/AstraZeneca pas këshillës nga rregullatori i saj kombëtar për të hetuar raportet e mpiksjes së gjakut.

Organizata Botërore e Shëndetësisë, Downing Street dhe ekspertët po i sigurojnë njerëzit për sigurinë e vaksinës Oxford/AstraZeneca pas raportimeve të njerëzve që vuajnë mpiksjen e gjakut në ditë dhe javë pas marrjes së një goditjeje

Nëntë vende, përfshirë Irlandën, Holandën dhe Indonezinë, kanë ndaluar përkohësisht përdorimin e vaksinës pas raporteve të njerëzve që vuajnë mpiksjen e gjakut në ditë dhe javë pas marrjes së një goditje.

Organizata Botërore e Shëndetësisë , Downing Street dhe ekspertët britanikë janë përpjekur të sigurojnë njerëzit për sigurinë e vaksinës. OBSH tha se nuk ka asnjë tregues për ndonjë lidhje midis mpiksjes së gjakut dhe administrimit të vaksinës, shkruan “The Mirror”.

Ndërsa një zëdhënës i kryeministrit Boris Johnson sqaroi: “Vaksina Oxford/AstraZeneca mbetet e sigurt dhe efektive, dhe ne nxisim këdo që kërkon të marrë këtë vaksinë“.

Javën e kaluar, OBSH, Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) dhe Agjencia Rregullative e Barnave thanë se nuk kishte prova të një lidhjeje midis goditjes dhe një rrezik në rritje të mpiksjes së gjakut.

Prof Pollard tha se “siguria është padyshim absolutisht e rëndësishme por rreth 3,000 raste të mpiksjes së gjakut ndodhin çdo muaj në Mbretërinë e Bashkuar nga shkaqe të tjera“.

Top Channel