Spektakël në qiell/ SpaceX lëshon 60 satelitë Starlink në hapësirë (VIDEO)

14/03/2021 21:25

SpaceX lëshoi ??60 satelitë Starlink nga Qendra Hapësinore Kennedy rreth orës 11 të mëngjesit të dielën.

Ky është fluturimi i 21-të operacional dhe misioni i 22-të i përgjithshëm Starlink, sipas kompanisë.

Falcon 9 u ngrit për herë të tetë këtë vit. Misioni u transmetua live në Youtube dhe u ndoq nga qindra mijë shikues.

Përdorej Block 5 Booster B1051-9, përforcuesi më i vjetër aktiv në flotë. B1051 u kthye nga Florida vitin e kaluar dhe ishte tashmë në mision në janar 2020 dhe prill 2020 si dhe në gusht 2020 dhe tetor 2020.

Pak pas mesditës SpaceX dërgoi imazhe të raketës së saj Falcon9 ndërsa arriti në orbitë.

Tani në hapësirë ka më shumë se 1,300 satelitë Starlink.

Top Channel