Gjykohet siriani që vrau me thikë homoseksualin, plagosi rëndë partnerin e tij në sulmin ekstremist në Gjermani

04/03/2021 20:06

Prokurorët gjermanë thanë sot se kanë ngritur akuzat ndaj një refugjati sirian për vrasjen e një njeriu dhe plagosjen rëndë të një tjetrin në një sulm me thikë të motivuar nga ekstremizmi islamik.

I dyshuari i vrasjes, i emëruar si Abdullah AHH, akuzohet për vrasje, tentativë vrasjeje dhe lëndim të rëndë trupor të motivuar nga “bindjet ekstremiste islamike”, thanë prokurorët e Karlsruhe.

Dy burrat 55 e 53 vjeç u sulmuan në qytetin lindor të Dresden më 4 tetor 2020, teksa burri i më i vjetër vdiq më vonë në spital. Mediat thonin se ata ishin një çift homoseksual.

Vrasësi kishte zgjedhur dy viktimat e tij për t’i dënuar me vdekje, si përfaqësues të një rendi shoqëror që ai refuzonte si “të pafe”, thanë prokurorët në argumentimin e tyre.

E përjavshmja Der Spiegel tha se rasti është vrasja e parë e motivuar nga homofobia në Gjermani.

I dyshuari ishte 20 vjeç në kohën e sulmit, dhe u arrestua në Dresden në 21 tetor.

Sulmi fatal ka nxitur debatin për deportimin e kriminelëve të huaj nga Gjermania, pasi i dyshuari ishte më parë i dënuar dhe i përfshirë në çështjet ekstremiste.

Refugjati vazhdonte të jetonte në Gjermani sipas statusit të ‘toleruar’ për njerëzit të cilëve u është refuzuar azili, por që nuk mund të deportohen për arsye të tjera.

Islamistët kanë kryer disa sulme në Gjermani vitet e fundit, ku më i rëndi ishte sulmi me kamion në tregu e Krishtlindjeve në Berlin në dhjetor 2016 ku u vranë 12 njerëz.

FOTO GALERI
1/3
Dy burrat 55 e 53 vjeç u sulmuan në qytetin lindor të Dresden më 4 tetor 2020, teksa burri i më i vjetër vdiq më vonë në spital.

Top Channel