Donald Trump dhe Melania Trump kanë marrë vaksinën kundër Covid 19 para se të largoheshin nga Shtëpia e Bardhë, sipas burimeve

02/03/2021 10:17

Raportohet  se Trump dhe gruaja e tij morën të paktën dozën e parë të vaksinës përpara se ish-presidenti të largohej.

Lajmi u raportua për herë të parë nga New York Times.

Në daljen e tij të parë publike që kur u largua nga detyra më 20 janar, Trump foli në Konferencën e Veprimit Politik Konservator në Orlando, Florida, gjatë fundjavës.

Fjalimi i Trump përdori dhe  fyerje personale ndaj Biden dhe dr.Anthony Fauci së bashku me teoritë e konspiracionit se si ai kishte fituar në të vërtetë zgjedhjet e fundit. cilin ai e mbajti mbi një orë pas orës së tij të planifikuar të fillimit.

Ai gjithashtu inkurajoi të gjithë për të marrë vaksinën kundër koronavirusit dhe vlerësoi administratën e tij. “Ne u kujdesëm për shumë njerëz, ne u kujdesëm për Joe Biden, sepse ai mori dozën e vaksinës e ti“, tha Trump, për Axios.

Në dhjetor, gjenerali  i SHBA-së, Dr. Jerome Adams tha gjatë një intervistë në CBS se Trump po vonon vaksinimin e tij për shkak të një “arsyeje mjekësore” dhe citoi një trajtim eksperimental të antitrupave që iu dha ndërsa ishte duke u rikuperuar nga Covid në Tetor.

Nga një këndvështrim shkencor, unë do t’i kujtoj njerëzit se presidenti ka pasur Covid  brenda 90 ditëve të fundit,” tha Adams. “Ai mori antitrupa monoklonale. Ndoshta duhet të përmbaheni për të bërë vaksinën, të flisni me mjekun tuaj për të gjetur kohën e duhur“, shtoi ai.

Top Channel