​Unaza e fejesës e humbur në plazh, i kthehet pronares pas më shumë se 30 vjetësh

05/02/2021 17:23

Një unazë fejese e vjedhur më në fund iu kthye pronares pas më shumë se 30 vjetësh, falë një detektori metali në një plazh në Skoci.

George Taylor zbuloi bizhuterinë në rërën që i përkiste Dorothy Nicole, në një thellësi prej vetëm katër centimetra.

Me ndihmën e inicialeve të gdhendura dhe moshës, ai filloi të kërkonte pronarin e unazës.

Ai u ndihmua nga shoqja e tij Liz, dhe duke kërkuar dokumentacionin dhe librat e dasmës, gjetën se unaza i përkiste Dorothy Nicole nga Broti Ferry, e cila tani është 82-vjeç dhe që ishte martuar me Andrew Nicola.

Ata arritën të arrijnë vajzën e Dorothy Hillary në Facebook, dhe unaza, e cila u zhduk në vitin 1987, iu kthye pronarit të saj.

Dorothy menjëherë e çoi unazën te një argjendar lokal i cili zëvendësoi gurin dhe e pastroi atë, dhe tani ajo është e ngazëllyer që unaza është përsëri me të, raporton Daily Mail.

“Kur Hillary më tha se dikush e kishte thirrur dhe më tha se ajo kishte gjetur unazën time të fejesës, unë mendova se nuk ishte e mundur. Nuk e prisja ta shihja më kurrë që kur u vodh. Por tani e di që është unaza ime sipas gdhendjeve dhe argjendari e pastroi në mënyrë të përsosur ”, tha Dorothy e emocionuar.

Unaza u vodh nga grabitësit e shtëpisë së Nicole dhe Andrew në vitin 1987 ndërsa ishin në teatër.

Megjithëse ata raportuan vjedhjen, policia kurrë nuk zbuloi identitetin e hajdutit.

George Taylor, i cili gjeti unazën, thotë se është i lumtur që historia mori një epilog të tillë.

Ai është një zjarrfikës në pension dhe rregullisht kontrollon rërën e plazhit të Karnosti. Kjo nuk është hera e parë që ai merr pjesë në kthimin e sendeve të humbura ose të vjedhura.

Në vitin 2015, Alex Jones dorëzoi unazën e fejesës së babait të saj, 43 vjet pasi ajo humbi në rërën e plazhit, të cilin ai e “kreh” çdo ditë me një detektor metali.

FOTO GALERI
1/4

Top Channel