Erdoğan diskutoi marrëdhëniet dypalëshe me kryeministrin italian

15/01/2021 19:17

Presidenti i Turqisë, Recep Tayyip Erdoğan, zhvilloi sot një bisedë telefonike me kryeministrin italian Giuseppe Conte ku u diskutuan marrëdhëniet dypalëshe.

Erdoğan dhe Conte diskutuan hapat për të përmirësuar marrëdhëniet midis dy vendeve dhe zhvillimet rajonale, thuhet në njoftimin e Drejtorisë së Komunikimit të Turqisë.

Sipas njoftimit, Erdoğan tha se Turqia vlerëson marrëdhëniet midis Ankarasë dhe Romës dhe se kur të lejojë situata me pandeminë e koronavirusit, të dy vendet do të dëshironin të zhvillonin një samit të tretë ndërqeveritar në Turqi.

Duke falënderuar Italinë për mbështetjen e saj në kontekstin e Bashkimit Evropian (BE), Erdoğan tha se ai besonte se Roma zyrtare do ta udhëzonte BE-në të adoptojë një qëndrim të drejtë me mendje të shëndoshë për Mesdheun Lindor.

Presidenti Erdoğan gjithashtu tha se Italia i sheh si të dobishme hapat për të bashkëpunuar me Qeverinë e Pajtimit Kombëtare të Libisë (GNA), qeveri legjitime e vendit e njohur nga OKB.

Turqia ka kundërshtuar përpjekjet e Greqisë për t’i shndërruar pretendimet e saj territoriale detare ekspansioniste në Mesdheun Lindor në një mosmarrëveshje midis Turqisë dhe BE-së. Pretendimet greke kontestohen nga Turqia, vendi me vijën më të gjatë bregdetare në Mesdheun Lindor.

Turqia ka theksuar se dialogu mund të zgjidhë çështjen dhe të gjejë një zgjidhje të drejtë.

Turqia dhe Italia kanë lidhje historike me Libinë në Afrikën e Veriut. Turqia ka mbështetur qeverinë legjitime me bazë në Tripoli kundër sulmeve të komandantit puçist Khalifa Haftar./AA/

Top Channel