Protestat në SHBA/ Reagon George W. Bush: Pamje të sëmura dhe pikëlluese

07/01/2021 03:20

Ish-presidenti i Shteteve të Bashkuara, George W. Bush, lëshoi një deklaratë për “skenat e kaosit” në ndërtesën e Kongresit amerikan.

“Janë pamje të sëmura dhe pikëlluese. Rezultatet e zgjedhjeve kontestohen kështu në një banana-republikë, jo në republikën tonë demokratike”, tha Bush.

Ai tha se është “i tmerruar nga sjellja e pamatur e disa udhëheqësve politikë”, qysh nga zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit, por nuk e përmendi në emër presidentin aktual, Donald Trump, e as mbështetësit e tij. Të mërkurën, mbështetës të dhunshëm të Trumpit sulmuan ndërtesën e Kongresit amerikan, e cila po mbante një seancë për konfirmimin e presidentit të zgjedhur, Joe Biden.

Senatori republikan, Mitt Romney, e dënoi “kryengritjen”, e cila, siç tha, “është nxitur nga presidenti i Shteteve të Bashkuara”.

Top Channel